Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy budżet zadaniowy da się uprościć

14 listopada 2018 | Rachunkowość | Danuta Seitz

RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA | Jednostki sektora finansów publicznych zobowiązane są do planowania i prowadzenia ewidencji wydatków budżetowych w układzie tradycyjnym oraz z podziałem na funkcje państwa, zadania, podzadania, działania.

Tradycyjna metoda planowania i ewidencjonowania budżetu opiera się na klasyfikacji dochodów i wydatków publicznych według działów, rozdziałów i paragrafów dochodów oraz wydatków. Klasyfikacja budżetowa, zgodnie z przepisami ustawy o finansach publicznych, stanowi system oznaczeń, które służą do opisywania dochodów, wydatków oraz przychodów i rozchodów, występujących w poszczególnych jednostkach sektora finansów publicznych. Paragraf określa rodzaj wydatku, przychodu lub dochodu oraz środków, które pochodzą z UE lub innych źródeł zagranicznych.

Dział, rozdział, paragraf

Obecnie stosowana klasyfikacja budżetowa w zakresie „działów" jest trzycyfrowa:

- dwie pierwsze cyfry działu odpowiadają danej działalności i pochodzą od podziałek typu „klasa" z Polskiej Klasyfikacji Działalności (stanowi to znaczną pomoc w porównywaniu dochodów i wydatków sektora finansów publicznych z finansami sektora prywatnego);

- trzecia cyfra oznaczenia działu ma charakter porządkowy i umożliwia odróżnianie od siebie tych działów, które według Polskiej Klasyfikacji Działalności są obejmowane jedną i tą samą „klasą" (np. dział 750 – Administracja publiczna, dział 752 – Obrona narodowa).

Podziałki typu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11205

Wydanie: 11205

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament